Vyvázání z ručení u spotřebitelského úvěru

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o pomoc. Moje sestra si kdysi půjčila u banky, dělala jsem jí ručitele. My jsme si teď s manželem chtěli vzít hypotéku, jenže nám v bance řekli, že nám jí nedají, protože jsem ručitel u sestřiny půjčky. Přitom sestra platí celou dobu, nikdy neměla žádný problém. Nevíme teď, jak postupovat, jestli se z toho ručitelství dá nějak vyvázat.
Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

o podmínkách na poskytnutí hypotečního úvěru rozhoduje samotná banka. Ta musí vyhodnotit všechna rizika včetně toho, že Vaše sestra i přes dlouhodobě dobrou platební morálku se může ocitnout po splatnosti a Vy budete muset platit závazek místo ní.
V první řadě je vhodné oslovit banku, u níž sestře ručíte a zjistit si podmínky vyvázání z ručitelského závazku. Nelze vyloučit, že by banka mohla povolit změnu v osobě ručitele na základě toho, že jiná osoba učiní ručitelské prohlášení v písemné formě. Je možné, že navrhnou i další varianty např. zajištění úvěru spoludlužnictvím nebo nemovitostí. Nutný je samozřejmě také souhlas sestry.
S pozdravem,
Tým Dluhového labyrintu.
Publikováno 14.12.2015