Vyživovací povinnost vůči zletilému dítěti žijícímu v zahraničí

Kategorie: Výživné

Dotaz:

Dobrý den je my 20 let a ziju rok v nemecku chtela jsem se zeptat jestli kdyz moji rodice jsou cesi a ja taky ceska jestli mam pravo po nich zadat penize na zivobyti tady v nemecku kdyz nestuduju a nemam zadnou praci protoze neumym jazyk a sly jsme z pritelem na pracak jestli by mi pracak neplatil kurz na jazyk nemciny.. ziju tady z pritelem a ten mne zivi..ptam se jen proto ze nam dnes na pracaku rekli proc my neposilaji rodice zadne penize ze do 25 se maj o mne starat a ze je muzu dat k soudu…chtela jsem se zeptat jestli je to mozne dat k soudu rodice aby mi posilali nejake penize na zivobyti..dekuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

dle české legislativy, tj. občanského zákoníku, trvá vyživovací povinnost rodičů vůči dětem po dobu jejich nezaopatřenosti. To znamená, že dané dítě není schopno se samo živit. Zpravidla je důvodem skutečnost, že studuje nebo je nějak zdravotně omezeno, nemůže tedy pracovat. Věková hranice není stanovena.

Z Vámi uvedených informací lze soudit, že není moc pravděpodobné, že by český soud potvrdil vyživovací povinnost Vašich rodičů. Pro bližší informace doporučujeme kontaktovat Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí (www.umpod.cz).

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 10.7.2015