Zánik pokut po konkurzu

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,
probíhající insolvence bratra skončila po 3/4 roce splácení z důvodu přerušení komunikace. Následně byl vyhlášen nepatrný konkurz, který byl ukončen s tím, že bratr nemá žádný majetek.
Bratr má mnoho pokut z dopravních přestupků, které nemohly být přihlášeny do insolvence, některé mu vznikly i v době splácení. Zanikají tyto pokuty ukončeným konkurzem?

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

v situaci, kdy došlo ke zrušení oddlužení a následně byl vyhlášen konkurs, se nezřídka stává, že tento nepatrný konkurs končí zastavením pro nemajetnost.

Neuspokojené závazky (dluhy) však nezanikají. Věřitelé je mají právo vymáhat i po skončení konkurzu – tato možnost platí, jak pro věřitele, kteří byli přihlášeni v bratrově oddlužení, tak pro nepřihlášené.

Ti věřitelé, kteří svou pohledávku přihlásili do oddlužení a dlužník ji nepopřel, mají dokonce k dispozici tzv. exekuční titul – mohou tedy po skončení konkurzu požádat o nařízení exekuce (v desetileté promlčecí lhůtě). Dále mohou věřitelé po skončení konkurzu vymáhat i přirostlé příslušenství, které v rámci samotného insolvenčního řízení po vyhlášení úpadku vymáhat nemohli (tj. např. úroky z prodlení narostlé po době vyhlášení úpadku). I zde je ovšem nutné počítat s promlčecí lhůtou (ta je u blokových pokut 6letá, v případě jejího uplynutí ji je však nutné aktivně namítnout v rámci nalézacího řízení).

Z uvedených informací tedy vyplývá, že pokuty ukončeným konkursem automaticky nezanikají a jsou stále vymahatelné (pokud nedošlo k jejich promlčení).

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 25.5.2015