Jak exekutor zjišťuje, kde je majetek dlužníka?

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den,

na Vašich stránkách píšete, že adresa pro doručování ani trvalé bydliště nejsou směrodatné pro výkon exekuce. Jak tedy exekutor přesně zjišťuje, kde může být majetek dlužníka? Jde mi o to, že jsem bydlela s přítelem (má zde pouze doručovací adresu), který se postupem času velmi zadlužil, neustále sem chodí pošta, kterou si vyzvedává se zpožděním a já se obávám exekuce.

Děkuji předem za informaci.

Odpověď:

Dobrý den,

ano, je to tak – v §325a i §325b Občanského soudního řádu, který je pro proces exekuce tzv. podpůrný (tj. vychází se z něj, pokud něco není upraveno přímo v Exekučním řádu), se hovoří o bytu, sídle či jiné místnosti, kam může exekutor či soudní vykonavatel vstoupit, pokud tam má povinný (tj. zpravidla dlužník, ale může to být i spoludlužník, ručitel či manžel/ka) majetek. Trvalé bydliště je tak pouze jakýmsi vodítkem. Příkladem „nepoužitelnosti“ údaje o trvalém bydlišti může být například situace, kdy má dlužník trvalé bydliště hlášené tzv. na úřadě, zde je jasné, že v budově úřadu s nejvyšší pravděpodobností nebydlí. To samé se dá říci i o doručovací adrese.

Exekutoři mají řadu možností, jak se k informaci o reálném bydlišti dlužníka dostat – ostatní totiž mají vůči nim povinnost tzv. součinnosti. Mohou se tedy dotazovat různých osob či institucí (např. zaměstnavatele, pojišťovny, České správy sociální zabezpečení apod.), někdy jim tuto informaci dají lidé z okolí dlužníka.

Pokud se obáváte exekuce a ve Vašem bytě už přítel žádný majetek nemá, je možným preventivním opatřením požádat jej o přemístění doručovací adresy někam jinam. Dalším krokem může být vracení neotevřených! zásilek odesílatelům s tím, že tam adresát již nebydlí (a případně i to, že si odmítá zrušit doručovací adresu) a pokud znáte jeho aktuální adresu, uvést ji. Nicméně je pravda, že ani tato prevence není stoprocentní.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 26.4.2014