Změna výše splátkového kalendáře v oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,

moji rodiče jsou už 2,5 roku v insolvenci, otec ale zemřel v r. 2015 a moje matka přišla o jeho důchod, ale splátky jí vypočítali vyšší, než platila. Má zaplaceno již přes 30% dluhů. Je možné zažádat o snížení splátek nebo prominutí zbytku dluhu? Když zaplatí nájem a inkaso, tak jí moc peněz nezbyde, bere jen důchod.

Děkuji za zprávu.

Odpověď:

Dobrý den,

Vámi zmiňovaná změna výše splátek v insolvenci je dána tím, že se Vaší matce po smrti otce snížila základní nezabavitelná částka a tím došlo k navýšení srážky z příjmu.

Ohledně změny výše splátkového kalendáře Vás, bohužel, nepotěšíme. Požádat o nižší než jsou zákonem stanovené srážky je možné pouze na začátku oddlužení tj. při podání návrhu na povolení oddlužení. Současně je nutné, aby dlužník, který o tuto změnu žádá měl předpoklad, že v průběhu následujících 5 let uhradí alespoň 50 % závazků nezajištěným věřitelům. Na pozdější žádosti o snížení splátkového kalendáře soud nemůže podle zákona reagovat jinak než zamítavě.

Také Vás zajímalo, zda je možné již nyní prominout Vaší matce zbytek dluhů. Tento krok může udělat teprve poté až uplyne pět let od schválení oddlužení formou splátkového kalendáře nebo poté kdy by uhradila 100 % přihlášených nezajištěných závazků.

Nepíšete, zda matka pobírá příspěvek na bydlení, což je dávka státní sociální podpory, která se při splnění zákonných podmínek vyplácí majitelům či nájemcům bytu. Současně se jedná o dávku, která není postižitelná v insolvenci ani exekuci tj. Vaší matce by zůstala v plné výši. Podrobnější informace naleznete zde: https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni

S pozdravem

Tým dluhového labyrintu

Publikováno 26.12.2016