Zrušení trvalého bydliště jako ochrana před dluhem dcery

Kategorie: Oddlužení a Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
dcera, která má u mně trvalé bydliště má s bývalým přítelem půjčku. Bývalý přítel je v osobním bankrotu.Máme s manželem byt na hypotéku a mám strach, aby nebyly problémy, proto nás dcera požádala o zrušení jejího trvalého bydliště, aby nás chránila, kdyby nastaly nějaké problémy. Je možné toto řešit i jiným způsobem, než zrušit její trvalé bydliště, tak aby jsme byli ochráněni. Byt je na hypotéku a v katastru je napsaný na mně a mého manžela. U nás má trvalé bydliště, ale bydlí v podnájmu u kamarádky. Nemá u nás krom pár maličkosti vůbec nic.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že s dceřiným dluhem nemáte „nic společného“ – tzn. nejste Vy ani manžel v pozici ručitele nebo spoludlužníka. V tom případě se zcela určitě nemusíte obávat, že by bylo nějak ohroženo vlastnictví Vašeho bytu. Nemůže totiž vůči vám být v souvislosti s takovým dluhem vedeno exekuční řízení tzn. exekutor by neměl na základě čeho vydat exekuční příkaz. O něco komplikovanější je to u věcí (zejména movitých), které nejsou nikde evidovány v nějakém veřejném seznamu (jako je např. právě byt), zde nelze vyloučit, že exekutor postihne věci, které nepatří dlužníkovi. Je však možné se proti tomu bránit – bližší informace i možné preventivní kroky naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/znamypribuzny/bydlim-s-dluznikem/

Co se týče trvalého bydliště, je důležité si uvědomit, že je to pouze evidenční údaj. Pro soudní vykonavatele a exekutory je zásadní informace o místě, kde lze předpokládat, že se nachází majetek povinného. Trvalé bydliště je tedy spíše vodítkem, kde by tento majetek mohl být. Rozhodně není podmínkou, aby mohl soudní vykonavatel nebo exekutor vstoupit do bytu či jiné místnosti. A obráceně to platí také – to, že dlužník někde nemá trvale bydliště, neznamená, že tam soudní vykonavatel nebo exekutor vstoupit nemůže.

Je ale pravda, že pokud dcera bydlí jinde, může být to, že na adrese Vašeho bytu nebude mít trvalé bydliště, dobrým (i když ne stoprocentním – viz výše) preventivním opatřením. Dalším krokem může být přesné vyjmenování osob na schránce a zvonku u bytu.

Píšete, že dcera o zrušení bydliště požádala vás, což je správný postup. Ona sama si trvalé bydliště zrušit nemůže (ve smyslu být „nahlásit si bydliště na úřad“, pokud je toto jejím cílem). To můžete vy jako vlastníci bytu s tím, že již nemá užívací právo k bytu a současně v něm již ani nebydlí. Dcera si může pouze přehlásit trvalé bydliště na novou adresu. Pokud by však došlo k tomu, že by úřad na základě Vašeho návrhu rozhodl o zrušení údaje o trvalém pobytu, bylo by na místě, aby měla dcera v pořádku doručování tj.  zajištění si dosílky, nahlášení jiné adresy trvalého pobytu než je ohlašovna – úřad, zajištění si doručovací adresy, která se také zapisuje do centrální evidence obyvatel. Tento údaj je pak potřeba nahlásit ostatním subjektům, se kterými je dcera v kontaktu.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 7.3.2014