Dluhy přítele

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den,
skoro dvacet let žiji s přítelem. Ten má dvě děti z předchozího vztahu, já pouze jedno. Žijeme v mém bytě, přítel nemá žádný majetek, poslední dobou má dluhy. O těch jsem se dozvěděla úplně náhodou. Bojím se, že by k nám mohl přijít exekutor a hlavně se bojím, že ty jeho dluhy zdědím. Je to pravda? Mohu se nějak bránit např. ho vystěhovat? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že nejste ani v pozici ručitele či spoludlužníka, proto za dluhy nemáte žádnou odpovědnost.

Otázkou je, zda Váš přítel dluhy řádně hradí či nikoliv. Pokud ne, nedá se vyloučit, že by opravdu do bytu mohl přijít exekutor. Možnosti preventivních kroků a případné obrany, pokud by zabavil věci ve Vašem výlučném vlastnictví naleznete zde:http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/znamypribuzny/bydlim-s-dluznikem/.

Vystěhování může být také jednou z variant, pokud v bytě bydlí tzv. na základě Vašeho souhlasu – ten jste totiž oprávněna kdykoliv odvolat. Toto rozhodnutí záleží čistě na Vás a případně na domluvě s Vaším přítelem, pokud by k tomu byl ochotný dobrovolně. Jestliže by nebyl a Vy jste se rozhodla na tomto trvat, můžete dát žalobu na vyklizení. Zde je však potřeba se připravit na to, že přítel může argumentovat, že Váš požadavek je v rozporu s dobrými mravy (zejména pokud má zdravotní problémy, je starší apod.) Z tohoto není vyloučeno, že by Vám soud uložil povinnost pomoci mu najít náhradní ubytování (např. na ubytovně). Zdůrazňujeme, že se jedná o pomoc s hledáním nikoliv s jejím hrazením.

Ptáte se i na možnost zdědění dluhů. Zde se nedá jednoznačně říci, jestli se ocitnete v pozici dědice či nikoliv. K tomu by došlo za těchto okolností – Váš přítel Vás uvede v závěti nebo jeho děti odmítnou dědictví. Vy jako tzv. spolužijící osoba jste až v druhé, resp. třetí dědické třídě (pokud byste měla dědit polovinu majetku a více).

Zároveň i Vy máte možnost případné dědictví odmítnout! Můžete také uplatnit tzv. výhradu soupisu – více viz zde http://www.dluhovylabyrint.cz/odborna-sekce/dedicke-rizeni/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 12.6.2014