Archiv otázek a odpovědí z on-line poradny

V archivu otázek a odpovědí poradny Dluhového labyrintu můžete získat informace týkající se práv a povinností souvisejících s dluhy a možných způsobů řešení případných potíží.

Položit nový dotaz

Archiv otázek a odpovědí

ExekuceOddluženíOstatníSpolečné jmění manželůVýživné

Povinný rodič je v zahraničí a neplatí výživné

Dobry den
Mam dvě děti ve věku 8 a 10 let. s byvalym nezijeme dluží mi pres sto tisic na alimentech. Už byl za to idsouzen, vylezl žije v Norsku. soudem ma určené 2000 korun na dvě děti. Ted se snim dalo celkem domluvit a posledni čtyři měsíce posila 4000 s tim že mu dva tis. mažu z dluhu, jenže pokažde když se mu něco nelibi zas nepošle nic nebo jen ty dva tisice. Myslim že dva tis. je malo nevím jestli jit k soudu o zvýšení když žije v norsku. Teď po me chtěl ať mu pošlu kopie rod.listu dětí. Nesouhlasila jsem chce tam prokazat že ma děti a brat za to penize. Co mam dělat? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Výmaz exekutorského zástavního práva

Dobrý den, můj otec se dostal již před několika lety (cca 8 let) při podnikání do exekuce, kterou v určitých splátkách splácí, exekuce se dotkla i platu mé matky a spadá na veškerý majetek mých rodičů. Ten je pozastaven. Koncem minulého roku jsme za otce zaplatili bance dluh posledních 60.000. Otec kontaktoval exekutora a vyčkává na jeho vyjádření. Již čekáme přibližně 2 měsíce. Mně se v tomto případě jedná o byt po rodičích, který bychom s přítelkyní měli po splacení dluhu dostat. Rádi bychom jej již rekonstruovali, ale přítelkyně je opatrná a chce samozřejmě jistotu, že byt bude v našem vlastnictví. Čekáme na vyjádření exekutora… Můžete mi prosím přibližně říct, jak dlouho může v tomto případě trvat oddlužnění a získání majetku do opětného vlastnictví? Zřejmě ještě bude chtít exekutor nějaké výdaje? Já bych o ten byt moc stál, protože jsem v něm prožil dětství a mám k němu i k místu osobní vztah. Snažíme se situaci popohnat, již čekáme 3 roky a nevyhledáváme jiné možnosti bydlení. Rádi bychom založili rodinu a tato tíživá situace je pro nás komplikací. Moc děkuji za jakoukoliv dobrou radu.

Zobrazit odpověď

Krátkodobé zvýšení příjmu darem kvůli povolení oddlužení

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Již brzy budu mít soud a bojím se, ze mi insolvenci neschválil, jelikož mám ted nízký plat a nevyšlo by to. Někde jsem slyšela, ze mohu někoho poprosit a ten mi bude ručit částkou, která by dorovnala výši měsíční splátky. Vim vsak, ze dle nové pracovní smlouvy se mi zvedl plat a tak bych to po pul roce již dokázala splácet sama. Šel by pak rucitel vyvázat a nebo se upise na celou dobu do konce insolvence? Děkuji

Zobrazit odpověď

Změna exekutora

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu, jak řešit následující situaci: Dlužníkovi bylo v roce 2008 na základě exekučního příkazu, který vydala exekutorka, která byla poté trestně stíhána a spáchala sebevraždu, zabaveno z účtu v bance 50 000,- Kč, které byly touto bankou vyplaceny na účet této exekutorky, přestože v té době již byla exekucí pověřena exekutorka jiná. Tato se však o výplatě na účet předchozí exekutorky nedozvěděla, a proto vymáhala dál srážkami ze mzdy povinného. Z tohoto důvodu došlo k přeplacení exekuce. Pověřená soudní exekutorka požádala banku o nápravu, tedy aby vydala finanční plnění správnému exekutorovi. Banka však plnění nevydala s tím, že se necítí vinna , když vydala peníze na účet uvedený v exekučním příkazu, který byl vydán předchozí exekutorkou, přestože věděla, že byla učiněna změna soudního exekutora. Pověřená soudní exekutorka dlužníkovi sdělila, že v tuto chvíli nelze zajistit finanční prostředky z účtu předchozí exekutorky, protože tato ukončila svou činnost a spáchala sebevraždu a její účet propadl státu, který není ochoten nic vydat z tohoto účtu. Přeplatek dlužníka nyní činí cca 42 000,- Kč a pověřený soudní exekutor se necítí povinen vyplácet cokoli mému klientovi, protože přeplatek není v jeho držení, ale v rukách státu.
Ráda bych Vás tedy požádala o radu, kam se v této situaci obrátit a jak postupovat tak, aby mu byly vráceny neoprávněně zabavené peníze.
Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Zadlužování kvůli vysokému výživému

Dobrý večer jsem na úřadu práce platím na mého syna 3500kc a jsem na socialce oženil jsem a starám se o další 2deti .přitom syn chodí ke mně jako kdybych mnel stridavou péči platím mu školu a tak a bývalá mně furt udává jen kvůli penězům už nevím co mám dělat 2 krát jsem žádal o snížení a furt mne to zamitaji a přitom posílám co mám skoro všechny moje peníze co dostanu a ještě jsi musím půjčovat a dluh mně roste už fakt nevím kudy kam kluka navádí chtěl jsem stridavou péči kluk chtěl a zase mu řekla ze já jsem jen sním kvůli penězům už nevím co mám dělat a moc mně to trápí .a nikoho nic nezajímá

Zobrazit odpověď

Exekuce bývalé manželky

Dobrý den, prosím o radu. Na exmanželku mého manžela byla uvalena exekuce kvůli nesplácení úvěrové karty, kterou si bez jeho vědomí, zřídila již za doby trvání jejich manželství, pravděpodobně ji nepoužívala a začala až po rozvodu. Úvěrová smlouva je ale datována do doby jejich manželství, jak jsme zjistili. SJM mají vypořádáno, rozvedeni jsou cca 4 roky.
Manžel si v rámci majetkového vypořádání ponechal pouze auto. Toto auto nyní používáme. Je možné, že by nám mohl exekutor auto zabavit, nebo i přijít do našeho bytu a chtít zabavit nějaký movitý majetek? Manželova bývalá žena nemá žádný majetek, nic řešit nehodlá, ale má nyní exekuci na plat. Lze zjistit, zda je můj manžel, případně i naše domácnost nějak ohrožena? Lze se někde informovat, zda je zahrnut i manžel, nebo může být zahrnut v případě, že paní nebude mít ani plat? Exekutor může použít vícero způsobů vymáhání, jak jsem si přečetla, takže mám velké obavy. Předem velice děkuji za vaši odpověď.

Zobrazit odpověď

Nezabavitelná částka z důchodu

Dobrý den
chtěl by jsem se zeptat beru Invalidni důchod -4732kč.- a mám exekuci kterou mi strahaví ze mzdy chtěl bych se zeptat jakou častku bych musel mit důchod aby byla táky zabavena děkuji

Zobrazit odpověď

Dluhy a dědické řízení

Dobrý den,chtel bych se zeptat jak bude probíhat dědické řízení.mam na sebe exekuce.jsme 3 sourozenci.notar bude vedete o mých dluzích?dozvi se to i sourozenci?dekuji

Zobrazit odpověď

Konkurz a postižení majetku manžela

Dobrý den
Byl na mně vyhlášen nepatrný konkurz na majetek. Chci se optat na manžela je psán byt který získal před uzavřením manželství fotmou dědictví a daru po mamincr a otce. Jak máme nyní postupovat aby nebyl do konkurzu zahrnut i tento byt. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Neuhrazený pobyt v zahraničním hotelu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s růstem dluhu, když například nebyl zaplacen hotel asi před 3 lety v zahraničí a nepřišla nám žádná faktura. Dluh stále roste nebo začne růst až to hotel předá nějaké vymahačské firmě? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kdy lze podat návrh na povolení oddlužení znovu?

dobrý den,
prosím Vás podala jsem navrh na oddlužení a soud mi tento návr odmítl pro neúplnost údajů. za jak dlouho mohu podat nový návrh na oddlužení? mohu hned druhý den nebo musím čekat na nějakou lhůtu nabití právní moci?
Moc děkuii za odpověď Jana

Zobrazit odpověď

Jak zjistit dluhy příbuzného

Dobrý den, dotaz se týká mého otce, který si již před několika lety nabral postupně několik půjček u různých bankovních institucí. Z nějakého nepochopitelného důvodu mi však nechce přiznat kolik a kde všude dluží a jelikož nebyl schopen splácet má už exekuci na plat. Proto se chci zeptat jestli existuje možnost jak tyto informace dostat i bez jeho souhlasu a případně za něj část dluhů splatit? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Exekuční postižení účtu

Přeju hezký den,
potřeboval bych poradit.
V srpnu 2016 jsem se podruhé oženil . Moje manželka má i po sňatku trvalé bydliště na úřadě, je zcela nemajetná a nemé zasílací adresu ani žádný příjem.Má dluhy na zdravotním pojištění, které vznikly před uzavřením manželství se mnou.Já, i když jsem poživatelem částečného invalidního důchodu III. stupně – 70%,(mám nemocné srdce, těžkou dysfunkci levé srdeční komory), se svolením ošetřujícího lékaře pracuji a výplatu i důchod si nechávám posílat na účet.
22.XII. tohoto roku mě byl obstaven účet a do datové schránky mi bylo doručeno rozhodnutí exekutora. Vzhledem k tomu, že peníze na mém účtu jsou výhradně z mého důchodu a platu, lze se domnívat, že jsou jen moje. Jsou to veškeré peníze, které mám a ze kterých platím chod své domácnosti.Manželka žádný příjem nemá. Co mám udělat, abych mohl dále se svými penězi nakládat? Musím poukázat nájmy, energie, splátky. Má exekutor právo moje účty obstavit a přivést tak mě, který nic nedlužím , do neřešitelné situace? Manželka má i nadále trvalé bydliště na úřadě.Na výpisu z banky se bez jakéhokoliv vysvětlení ocitla výše zůstatku – mínusová částka, je možné, že by banka exekutorovi rovnou dluh splatila a vymáhala dlužnou částku po mě? Jsem z celé situace psychicky na dně, a zvětšují se moje srdeční potíže, a mám obavy, že mě srdce selže. Navíc je tím úplně paralyzována moje léčba.Můžete mi prosím, poradit, jak mám postupovat.
Děkuji předem,

Zobrazit odpověď

Částečné placení výživného

Dobrý den,
mám dvě téměř zletilé děti, na které mám platit výživné 5000 Kč měsíčně. V současné době ho neplatím, protože na něj nemám. Snažím se posílat alespoň tisícovku měsíčně. Víc nemůžu. Mám invalidní důchod a jsem na úřadu práce. Výživné mi bylo určeno, když jsem ještě měl zaměstnání. Matka dětí mi hrozí trestním oznámením. Co mám dělat? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Oddlužení a pobyt v zahraničí

Dobrý den,
žiji v zahraničí, kde také pracuji. Zajímalo by mě, zda bych mohla řešit osobní bankrot v ČR a ne v zahraničí. V ČR mám trvalý pobyt a několikrát do roka sem jezdím. Děkuji.

Zobrazit odpověď
Next ›