Stav, kdy člověk nemá dluhy a je si jistý, že mu ani nehrozí, je ideální. I tak je potřeba mít se na pozoru a dbát o to, aby se situace nezměnila.
6 pravidel, jak zůstat bez dluhů
- Mějte přehled o svém osobním nebo rodinném rozpočtu.
Tzn. měl/a byste vědět, jaké máte výdaje a jaké příjmy. Rozlišujte, které z nich jsou pravidelné a které ne, počítejte s nečekanými výdaji. Snažte se, abyste dosahoval/a přebytkového rozpočtu – tj. zbývala Vám rezerva, kterou si můžete šetřit. Ověřujte si, zda zbytečně neutrácíte nebo zdali Vás nemůže ohrozit náhlý výpadek v příjmech, např. kvůli nemoci či ztrátě zaměstnání.
- Přebírejte si poštu a zajistěte možnost ji dostávat.
Buďte dostupný/á a to nejen pro úřady, ale i pro další subjekty. V praxi to znamená zejména udržovat si „aktivní“ trvalé bydliště. Tedy mít jej tam, kde skutečně bydlíte nebo s jistotou víte, že si zde můžete poštu pravidelně vyzvedávat a také tak činíte. Pokud tuto možnost v místě trvalého bydliště nemáte, je vhodné si zřídit tzv. doručovací adresu. Učinit tak můžete na ohlašovně příslušného obecního nebo městského úřadu, v jehož obvodu máte trvalé bydliště. Zvážit můžete také zřízení datové schránky.
Doručovací adresou může být např. jakákoli adresa na území České republiky nebo adresa v zahraničí. Mějte ale zároveň na paměti, že i když bude tato adresa uložena v centrální evidenci obyvatel, je jen omezený počet subjektů, které do ní mají přístup a mohou ji takto zjistit (např. soud, exekutor). Některé subjekty tak budete muset informovat sami.
- Nevstupujte do nejasných smluvních vztahů.
Smluvní vztah nemusí vznikat jen písemně, pokud to není výslovně stanoveno v nějakém právním předpisu. Vzniknout může i ústně nebo tzv. konkludentně (tj. mlčky, pouhým jednáním – např. vyskládáním zboží na jezdící pás v obchodě). Nový občanský zákoník, účinný od 1.1.2014, dokonce tyto formy preferuje. Zvažujte však vždy písemnou formu smlouvy, i když to zákon nevyžaduje, neboť v ní je obsah jasně dán. Vyhnete se tak např. sporům, zda poskytnuté peníze byly půjčkou či darem apod.
- Nepodepisujte nic, co jste nečetl/a nebo čemu nerozumíte.
Podpisem takového dokumentu se můžete zavázat k něčemu, co vás může poškodit, aniž byste o tom věděl/a. Zvlášť pozor na poznámky psané miniaturním písmem – bývají důležité. Také si zkontrolujte předem vyplněné údaje. Nepodepisujte se na prázdný papír ani na papír, kde nejsou vyplněny všechny údaje např.chybí dlužná částka apod.
- Neposkytujte své osobní údaje.
Pokud možno, ověřte si k čemu dotyčný Vaše údaje potřebuje a zda je oprávněn po Vás tyto údaje chtít.
- Nespoléhejte se na to, že Vám nic nehrozí.
Každému se může stát, že se stane obětí nějakého omylu, podvodu, záměny osob (viz. příklad) apod. V takovém případě je potřeba být aktivní a věc řešit.
PříkladSoud vydal na pana Jana platební rozkaz – uložil mu tedy povinnost zaplatit do 15 dnů dlužnou částku. A to i přesto, že pan Jan nic nikomu nedluží, ale došlo k záměně osob. Pokud pan Jan ale nezareaguje včas (nepodá do 15 dnů od převzetí platebního rozkazu odpor), nabude platební rozkaz právní moci a v případě nezaplacení i vykonatelnosti. Může dojít až k exekuci. V rámci exekuce už se neřeší, zda nějaký dluh byl nebo nebyl, to je již pozdě.