Podíváme-li se na podmínky, které musí osoba žádající soud o povolení oddlužení splnit, zjistíme, že to není řešení vhodné pro všechny. Co by tedy měl dlužník žádající o povolení oddlužení splňovat?
-
Musí být v úpadku nebo hrozícím úpadku – tedy v situaci, kdy má více věřitelů, peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit. Pokud lze důvodně předpokládat, že dlužník nebude řádně a včas schopen plnit podstatnou část svých závazků, jedná se o hrozící úpadek.
- Podnikání a dluhy z podnikání. Od 1. ledna 2014 se výrazně otevřela možnost oddlužení pro osoby, které podnikají ( o oddlužení může požádat i osoba s „aktivním“ živnostenským listem) nebo podnikaly a mají dluhy z podnikatelské činnosti. Konkrétní postup oddlužení osoby, která má dluhy z podnikání, řeší § 389 odst. 2 insolvenčního zákona, ve kterém je s účinností od 1.7. 2017 uvedeno:„Dluh z podnikání nebrání řešení dlužníkova úpadku nebo hrozícího úpadku oddlužením, jestliže a) s tím souhlasí věřitel, o jehož pohledávku jde; platí, že věřitel souhlasí, pokud nejpozději spolu s přihláškou své pohledávky výslovně nesdělí, že s řešením úpadku oddlužením nesouhlasí, a toto své stanovisko odůvodní, nebo b) jde o pohledávku věřitele, která zůstala neuspokojena po skončení insolvenčního řízení, ve kterém insolvenční soud zrušil konkurs na majetek dlužníka podle § 308 odst. 1 písm. c) nebo d), anebo c) jde o pohledávku zajištěného věřitele.“ Z výše uvedeného vyplývá, že osoba, která má dluhy z podnikatelské činnosti, musí projít nejprve konkursem a následně vstoupit do oddlužení nebo s tím musí souhlasit věřitelé (resp. nevyjádří odůvodněný nesouhlas) nebo se jedná o pohledávku zajištěného věřitele.
-
Dlužník nesmí zavdávat insolvenčnímu soudu příčinu k zamítnutí návrhu na povolení oddlužení, tedy zejména:
-
nesleduje podáním návrhu nepoctivý záměr – tj. např. nezadlužoval se záměrně s vidinou, že požádá o oddlužení apod.
Do konce roku 2013 byla jednou z podmínek vstupu do oddlužení v ideálním případě čistý trestní rejstřík. Resp. dle insolvenčního zákona neměl mít dlužník vstupující do oddlužení nezahlazené trestné činy majetkové a hospodářské povahy.
V současné době, tj. od 1. ledna 2014 již v zákoně výslovný požadavek na absenci nezahlazených trestných činů není, dokonce tuto kolonku již nenajdeme ani ve formuláři Návrhu na povolení oddlužení. Z druhé strany výpis z rejstříků trestů je stále požadován jako povinná příloha k Návrhu na povolení oddlužení. Nadále je tedy dobré, když má dlužník žádající o oddlužení čistý trestní rejstřík, přičemž nikde nebylo a ani není stanoveno, jak dlouho je potřeba mít výpis z rejstříků trestů „čistý“.
-
jeho nezajištění věřitelé obdrží min. 30% svých pohledávek, ledaže by souhlasili s nižším plněním – tj. ti věřitelé, kteří nemají žádné právo k dlužníkovu majetku (typickým zajištěním věřitelem je banka, která poskytla hypotéční úvěr a má zástavní právo k nemovitosti; zastavěna ovšem může být i věc movitá – např. automobil)
Kolik je schopen dlužník věřitelům uhradit si může spočítat zde. Do vypočítané částky není započítána odměna a náhrada hotových výdajů insolvenčního správce. Ty v případě jednotlivce a oddlužení formou splátkového kalendáře činí za pět let 65 340 Kč (včetně DPH) a u manželů 98 010 Kč (včetně DPH).
-
dosavadní výsledky řízení nedokládají jeho lehkomyslný nebo nedbalý přístup k plnění povinností v insolvenčním řízení – tj., že si dlužník přebírá poštu, reaguje na výzvy soudu, spolupracuje s insolvenčním správcem apod.
-