Tato fáze přichází na řadu po uplynutí 30 denní lhůty určené k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti.
V případě kdy povinný dluh nezaplatí nebo nezačne splácet svůj dluh v dohodnutých splátkách, dochází k realizaci vydaných exekučních příkazů.
Zákonem je stanoveno, jaké formy vymáhání by měl exekutor postupně využívat. Může vymáhat i více způsoby najednou. Toto je uvedeno v § 58 zákona č. 120/2001 Sb. (exekučním řádu).
V praxi to znamená, že by exekutor měl nejprve přistoupit k exekuci formou přikázání pohledávky z bankovního účtu („zmrazení“ bankovního účtu), poté k provádění srážek z příjmu, správou nemovité věci, pozastavením řidičského oprávnění, prodejem movitých věcí (tzv. mobiliární exekuce), prodejem nemovitostí atd.

Příklad
Na pana Viléma byla nařízení exekuce pro částku 90.000,- Kč s příslušenstvím. Exekutor vydal exekuční příkaz postihující jeho bankovní účet, mzdu a nemovitost. Vzhledem k tomu že dlužnou částku lze vymoci exekučním postižením bankovního účtu a srážek z příjmu, k prodeji nemovitosti by exekutor neměl vůbec přistoupit. V případě že by tak učinil, mohl by se pan Vilém bránit návrhem na částečné zastavení exekuce co do této formy – důvodem by byla nepřiměřenost.