Dlužník neplatí

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
Nějak před rokem jsem bývalému příteli půjčila 17 000 z pojistky, kterou jsem si nechala vyplatit. Důvěřovala jsem mu a on byl zadlužený, takže jsem mu samozřejmě chtěla pomoct. Ani mě nějak nezajímalo vrácení těch peněz. Bylo to jen na ústní dohodu. Ovšem po tom, jsem zjistila, že je mi nevěrný a rozešli jsme se. Ovšem on peníze stále odmítal vrátit. Díky současnému příteli jsem z něj dostala alespoň dlužní úpis. Ovšem on stále odmítá splácet tak, jak je v úpise napsáno. Mě tím dostává do velkých finančních potíží. Má otázka zní, jestli je možné řešit jeho dluhy udáním i přes to, že datum splatnosti v dlužním úpise ještě neuběhlo? Mám i zprávy a svědky, kteří mi dosvědčí to, že odmítá splácet.

Předem děkuji za Váš čas a radu,

 

Odpověď:

Dobrý den,

záleží na tom, co přesně máte v tom dlužním úpise sjednáno. Jestli se jedná o splátky či má vše vrátit jednorázově.

V případě, kdy jste si sjednali plnění splátkami, má každá ze splátek jinou dobu splatnosti a také jiný běh promlčecí doby. Peníze, které měly být zaplaceny, můžete vymáhat při prvním nedodržení termínu splatnosti. Jde-li o plnění ve splátkách, může můžete žádat o zaplacení celého dluhu pro nesplnění některé splátky, ovšem pouze v případě, že jste se na této možnosti s bývalým přítelem předtím dohodli – jde o tzv. zesplatnění. Toto právo však můžete použít nejpozději do splatnosti příští splátky.

Pokud zesplatnění sjednáno nemáte, můžete vymáhat jen ty splátky, které už jsou po splatnosti. A pokud by šlo o situaci, kdy má vše zaplatit jednorázově a domluvené datum teprve nastane, je potřeba počkat, až bude po tomto datu.

Bližší informace k vymáhání naleznete zde:

http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/veritel/pujcil-jsem/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 1.12.2015