Dlužník v oddlužení a povinnosti ručitele

Kategorie: Oddlužení a Ostatní

Dotaz:

Dobrý den, jsem společně s manželem ručitelé závazku své tchýně u stavební spořitelny. Tchýně je v současné době v insolvenci, kde stavební spořitelna se přihlásila do insolvenčního řízení a tchýni bylo schváleno oddlužení splátkovým kalendářem. Takže stavební spořitelně na základě rozhodnutí soudu splácí po dobu 5 let, zároveň splácí i švagr, který je taktéž v insolvenci a byl ručitelem. Došlo nám od soudu oznámení o zaplacení celé dlužné částky ve výši 175.000,- Kč. Chtěla jsem se jenom zeptat, zda-li je toto možné, i když za dobu 5 let bude stavební spořitelně zaplacena částka ve výši 120.000,- Kč splácením v rámci insolvence. Chápala bych, že jako ručitelé zaplatím rozdíl, který splátkovým kalendářem tchýně a švagra nebude uhrazen. Ale celá částka? Nerozumím, protože tudíž by stavební spořitelna dostane tuto částku 2x. Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není bohužel zcela jasné, čím myslíte oznámení o zaplacení celé dlužné částky – tedy jestli po Vás vymáhá stavební spořitelna peníze prostřednictvím soudního řízení nebo se jedná o něco jiného.

Obecně platí, že i když je dlužník v oddlužení, nebrání to věřiteli vymáhat peníze po ručiteli. Zároveň ale samozřejmě není možné, aby věřitel obdržel více peněz, než je jeho nárok. Bližší informace o tom, jak může ručitel postupovat, naleznete zde:

http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/oddluzeni-a-rucitel/

http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/prava-a-povinnosti-rucitele-kdyz-je-dluznik-v-oddluzeni/

V případě potřeby detailnější odpovědi prosím upřesněte, jaký konkrétní dokument Vám od soudu přišel.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 19.11.2015