Exekuce bývalé manželky

Kategorie: Exekuce a Společné jmění manželů

Dotaz:

Dobrý den, prosím o radu. Na exmanželku mého manžela byla uvalena exekuce kvůli nesplácení úvěrové karty, kterou si bez jeho vědomí, zřídila již za doby trvání jejich manželství, pravděpodobně ji nepoužívala a začala až po rozvodu. Úvěrová smlouva je ale datována do doby jejich manželství, jak jsme zjistili. SJM mají vypořádáno, rozvedeni jsou cca 4 roky.
Manžel si v rámci majetkového vypořádání ponechal pouze auto. Toto auto nyní používáme. Je možné, že by nám mohl exekutor auto zabavit, nebo i přijít do našeho bytu a chtít zabavit nějaký movitý majetek? Manželova bývalá žena nemá žádný majetek, nic řešit nehodlá, ale má nyní exekuci na plat. Lze zjistit, zda je můj manžel, případně i naše domácnost nějak ohrožena? Lze se někde informovat, zda je zahrnut i manžel, nebo může být zahrnut v případě, že paní nebude mít ani plat? Exekutor může použít vícero způsobů vymáhání, jak jsem si přečetla, takže mám velké obavy. Předem velice děkuji za vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

omlouváme se, za prodlení odpovědi na Váš dotaz, důvodem bylo dozjišťování informací. Děkujeme za pochopení.

Pokud k používání kreditní karty (tj. samotnému vzniku úvěru) došlo až po rozvodu, týkají se dluhy v souvislosti s ní vzniklé již jen bývalé manželky Vašeho manžela, neboť rozvodem zaniká společné jmění manželů a nelze do něj tedy nabývat ani majetek, ale ani závazky. Pokud by dluhy vznikaly ještě za trvání manželství, nedokážeme Vám již dát tak jednoznačnou odpověď, protože záleží na výši tohoto dluhu a účelu, pro který byl dotčený dluh pořízen, důležité je také  znění vypořádání společného jmění manželů. Nicméně šance, že by byl Váš manžel exekucí za daných okolností postihnut, je zcela minimální.

Pro klid doporučujeme, aby si udělal manžel výpis z Centrální evidence exekucí – lze tak učinit na každé poště, kde je Czech point, popř. na https://www.ceecr.cz/. Výpis je zpoplatněn.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 20.1.2017