Exekuce družstevního podílu po rozvodu

Kategorie: Ostatní a Společné jmění manželů

Dotaz:

Dobrý den,
na bývalého manžela byl vydán exekuční příkaz na chatu, které jsem spoluvlastník. Máme rovněž podíl v bytovém družstvu, byt užívám já společně s dětmi. Je možné uvalit exekuci i na jeho podíl v družstvu a jak by se dotýkalo mne, nemůžu kvůli jeho dluhům přijít o byt? Bývalý manžel nemá v bytě trvalý pobyt, bydlí s novou manželkou jinde. Je možné nějakým způsobem zbavit ho družstevního podílu?

Děkuji za odpověď

 

Odpověď:

Dobrý den,

podíl v bytovém družstvu lze opravdu exekucí postihnout. V současné době je exekuční prodej členského podílu pro věřitele výrazně zajímavější než tomu bylo před novelou Občanského soudního řádu, která nabyla účinnosti 1. ledna 2013, jelikož je prodáván nikoliv za účetní ale tržní hodnotu (resp. 2/3 této hodnoty při první dražbě).

Z Vašeho dotazu jsme pochopili, že jste s bývalým manželem byli společnými členy družstva a nedošlo k tomu, že by  po rozvodu bylo členství v bytovém družstvu a s tím související (ať už dohodou nebo prostřednictvím soudu) jednomu z vás. Lze se tedy dohodnout nebo obrátit na soud, v obou případech se však dá očekávat požadavek na „vyplacení“ bývalého manžela. Pokud by se svého podílu vzdal bez vyplacení, mohlo by to být posouzeno jako poškozování věřitele.

V první řadě však doporučujeme ověřit si na byt. družstvu, zda náhodou po rozvodu není členem již jen jeden z vás (někdy se to stává- pokud se jeden z manželů stal členem ještě před sňatkem).

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 7.9.2015