Exekuce mrazáku

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobry den,

nasla jsem informaci, ze od 1.9.2015 nesmi byt v exekuci zabavena lednice. Nenasla jsem informaci ohledne zabaveni mrazaku. Smi nastale byt exekutorem zabavena? Dekuji.

Odpověď:

Dobrý den,

mrazák opravdu v §322 Občanského soudního řádu není výslovně jmenován, nicméně v úvodu paragrafu se píše, že nesmí být vyloučeny zejména uvedené předměty (pokud hodnota takové věci zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti).

Nejedná se tedy o striktní výčet, ale o výčet věcí, které lze jako obvyklé vybavení domácnosti obvykle chápat a není vyloučeno, že by jako obvyklé vybavení domácnosti mohlo být vnímáno i nějaké zařízení bytu, které zde uvedeno není. Bude to však na zvážení exekutora, potažmo soudu (pokud by exekutor návrh povinného na částečné zastavení exekuce v rozsahu této věci zamítl).

Obecně lze soudit, že je-li mrazák nedílnou součástí lednice, nemůže jej exekutor zabavit, neboť by musel vlastně lednici zničit (stále však platí výjimka, pokud by se jednalo o nějakou drahou lednici). Samostatný mrazák by exekuovat mohl, nicméně povinný má možnost se bránit návrhem na částečné zastavení exekuce.

Teprve časem se však ukáže, jaká bude v tomto směru praxe.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 10.2.2016