Exekuce platu manžela

Kategorie: Exekuce a Společné jmění manželů

Dotaz:

dobrý den jsem invalidní duchodkyně.byla na mě podána exekuce jelikož je muj duchod malý dal exekutor zablokovat nám učet,ale i dal exekuci manželovi na duchod i plat kde si privydělává jako vrátný je postup správný .informoval nás o tom až když bylo vše uděláno,když jsme tam volali odmítla se s náma sekretářka bavit a zavěsila.předem děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,

od r. 2013 je po novele Občanského soudního řádu opravdu možné postihnout mzdu a účet manžela povinného (zde jste povinnou Vy) – konkrétně se jedná o §262 a, pokud se jedná o vymáhání dluhu patřícího do společného jmění manželů. V opačném případě exekuce formou srážek z příjmu manžela povinného a či přikázání pohledávky z bankovního účtu možné není. Tehdy by na řadu přišla možnost podat návrh na zastavení exekuce co do nařízené formy exekuce.

Obecně lze tedy říci, že exekutor postupuje v souladu s právními předpisy. Další věcí ovšem je, jestli je manželovi zůstává nezabavitelná částka. Toto bez bližších informací nedokážeme posoudit, nicméně doporučujeme Vám si to ověřit. Bližší informace naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/exekuce/formy-exekuce/srazky-ze-mzdy/.

V případě potřeby můžete využít služeb v některé z občanských poraden, jejich seznam včetně kontaktů naleznete zde: www.obcanskeporadny.cz

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 20.8.2014