Exekuce stipendia

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den, může mi exekutor sebrat stipendium, co mi platí škola? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

exekucí a výkonem rozhodnutí lze dle § 299 zákona č. 99/1963 Sb. občanského soudního řádu postihnout i jiné příjmy než jen plat či mzdu, protože se  provádějí  i z příjmů, které povinnému nahrazují odměnu za práci nebo jsou poskytovány vedle ní. Jimi jsou, kromě jiného, i stipendia. Z něj lze provádět exekuční srážku pouze za předpokladu, že je vyšší než činí Vaše nezabavitelná částka více viz http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/exekuce/formy-exekuce/srazky-ze-mzdy/

Přitom platí, že povinnému musí zůstat minimálně zákonná nezabavitelná částka. Nedokážeme proto říci, jestli je Vaše stipendium fakticky postižitelné (byť jen zčásti) exekucí formou srážek ze mzdy. Doporučujeme si tuto skutečnost ověřite na kalkulačce nezabavitelné částky dostupné zde: www.vyplata.cz.

V případě kdy Vám hrozí exekuce, je také vhodné si zajistit výplatu stipendia jiným způsobem než je převod na účet. Nelze totiž vyloučit, že v případě exekuce na Váš bankovní účet by došlo k jeho exekučnímu zabavení v plné výši ( u této formy exekuce se výše nezabavitelné částky nezohledňuje).

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 13.6.2014