Informace o exekuci, smluvní pokuta

Kategorie: Exekuce a Ostatní

Dotaz:

Dobry den,
pritel ma exekuci na plat. Dlouhou dobu neresil svoje dluhy a ted bych je s nim chtela vsechny dat do kupy. Ma doklady o tom, jak postupne jeho zamestnavatele strhavaly penize ze mzdy. Ale ani s exekucniho prikazu nejsem schopna zjistit, za co jsou mu penize strhavany ani v jakem stavu v soucasnoti splaceni je. Kde tyto informace mohu ziskat?
Dale bych se chtela zeptat zda je zakonne, aby si firma, ktere byla postoupena jedna z pritelovych pohledavek, uctovala za splatkovy kalendar 3000 Kc? Jen postoupenim pohledavky uz se castka navysila o 6000 Kc a ted by mel pritel zaplatit 3000 Kc, aby mohl vubec zacit splacet. To je zacarovany kruh!!
Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

nejprve chceme ocenit Vás a Vašeho přítele za rozhodnutí začít situaci řešit. V situaci, kdy se jedná o dluhy, které se nacházejí ve stadiu exekuce, je nejspolehlivějším informačním zdrojem příslušný exekuční spis, který má u sebe pověřený exekutor. Váš přítel jako účastník má právo do spisu nahlížet a pořizovat si z něj kopie. V tomto směru je nejjednodušší si jednotlivé dokumenty nafotit. Informace o tom, který exekutor je pověřen vymáháním konkrétního spisu, lze dohledat u soudu, v jehož obvodu má Váš přítel bydliště. U soudu lze také dohledat závazky, které již prošly soudním řízením, ale dosud nejsou vymáhány exekučně.

V neposlední řadě je také potřeba rozlišit vymáhání dluhů pověřeným soudním exekutorem (tj. ten, který veden konkrétní exekutorský úřad) a soudním vykonavatelem (zaměstnancem soudu). Pravdou je, že vymáhání prostřednictvím výkonu rozhodnutí (tedy nikoliv soudním exekutorem, ale soudním vykonavatelem) je méně časté, nicméně i tuto možnost je vhodné ověřit. Zdrojem bude opět spis u příslušného soudu.

Pro úplnost dodáváme, že u exekucí, které byly nařízené před rokem 2013, přičemž zároveň splňují tato kritéria: a) stejný povinný (Váš přítel) b) stejný věřitel c) stejný soud d) stejný exekutor, lze požádat o jejich spojení. V praxi by to znamenalo, že by přítel platil náklady exekučního řízení pouze jednou, vše ostatní podle počtu sloučených dluhů. Exekuční řízení zahájená po 1. lednu 2013 je možné v případě splnění zákonem určených podmínek slučovat i bez návrhu. Podmínky pro sloučení naleznete zde: http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?page=0&idBiblio=51202&fulltext=&nr=120~2F2001&part=&name=&rpp=50#local-content

A nyní k Vašemu druhému dotazu, ve kterém se ptáte, zda je zákonné, aby firma, které byla postoupena pohledávka, si za uzavření splátkového kalendáře účtovala 3 tisíce Kč. Odpověď na tuto otázku najdete ve smluvních podmínkách k danému dluhu. V případě, kdy by tato sankce ve smluvních podmínkách uvedena nebyla, nemá věřitel právo ji vymáhat. V opačném případě se obáváme, že je přítel vázán obsahem smluvních podmínek. Otázkou samozřejmě je ale i to, zda částka pokuty je přiměřená vzhledem k výši dluhu či ne, ale pro bližší posouzení bychom potřebovali mít více informací. Za účelem získání konkrétnějších informací můžete využít služeb některé z poraden, které poskytují dluhové poradenství. Kontakty naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/. Zkuste si také ověřit, zda by vám nemohl pomoci finanční arbitr: www.finarbitr.cz.

Dále si dovolujeme upozornit, že věřitel je povinen od Vašeho přítele přijmout jakékoliv plnění (tj. jakoukoliv výši splátky) bez ohledu na smluvní sankce. Faktem však zůstává, že hrazení částek ve výši „alespoň něco“  přítele nechrání před dalším vymáháním. Pokud by se však  v budoucnu rozhodl vstoupit do oddlužení, není vyloučeno, že by soud přihlížel také k jeho dosavadní snaze hradit své závazky, byť částečně.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 19.3.2014