Nedoplatek v oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,měla bych dotaz,já a manžel jsme již 4 roky v insolvenci,jsme 6 členná rodina.Já jsem na mateřské.Manžel pracuje v NSR a odvádí si platby sám.Zhruba před půl rokem jmse podali žádost o snížení splátkového kalendáře,které lze využít,pokud jsou k tomu důvody a též musíme procentuálně splňovat alespoň na 50%,což splňujeme.
Problém je v tom že zřejmě na splátky věřitelům bylo odvedeno méně než by mělo být odvedeno,tuďíž vznikl dluh.Každý půl rok odevdáváme výplatní pásky k soudu,což musí každý dle zákona,lze tento nedoplatek zaplatit?zřejmě je tam dluh asi za půl roku,jen určitá částka,manžel denně dojíždí 180 km tam a zpet,měsíčně projede 10 000 kč,Věřitelům jde zhruba kolem 20 000 kč měsíčně a Nám zůstane něco málo přes 15.0000 kč,což jsou pro Nás vysoké náklady,proto jsme požádali o snížení.Bojím se aby nám nebyla zrušena insolvence,máme poslední rok do konce.
Lze nedoplatek doplatit?i když vznikne dluh 20 000 až 30 000 kč?Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

úvodem bychom chtěli upozornit, že o tzv. zvýhodněný splátkový kalendář se v rámci oddlužení lze požádat dle insolvenčního zákona pouze na začátku řízení- tj. v rámci formuláře Návrhu na povolení oddlužení.

Nepíšete, zda Vám soud v tomto vyhověl, ale pochopili jsme, že hlavní nyní je, že vznikl nedoplatek. Chybějící peníze lze zcela jistě dorovnat, v rámci oddlužení jsou možné i mimořádné splátky. Zcela určitě však doporučujeme v této věci jednat s insolvenčním správcem, který by Vám měl poradit nejvhodnější postup.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 29.12.2015