Neschválená konsolidace

Kategorie: Oddlužení a Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,

mám tři úvěry a v současné době , bohužel, nejsem schopen uspokojivě splácet a tak mi byla žádost o konsolidaci zamítnuta, zřejmě kvůli nedobré platební morálce. To je bohužel začarovaný kruh, protože se současnou výší splátek nestíhám a tudíž je nelze snížit. Současně splácím 19700,- a v některých bankách bych se s konsolidací mohl dostat až na 12700,-. Což by situaci radikálně změnilo. Rád bych se proto zeptal co lze v této situaci dělat.

Děkuji za vynaložený čas

S pozdravem

 

Odpověď:

Dobrý den,

z Vámi uvedených informací vyplývá, že jste již žádost o konsolidaci požádal a byla vám zamítnuta. Dále uvádíte, že v některých bankách byste se mohl dostat až na 12 700 Kč. Zkoušel jste žádat o konsolidaci v některé další bance? Podmínky jednotlivých bank se totiž často liší a tedy není vyloučeno, že jinde by Vám konsolidaci (což je v zásadě typ úvěru) umožnili. Je však pravda, že banky při povolování konsolidace platební morálku sledují a pokud jste opakovaně v prodlení se splácením, může to být překážkou.

Neuvádíte podrobnější informace o Vámi očekávaném vývoji situace co se týče třeba možného zvýšení příjmu či o dluzích. Nedokážeme Vám tedy říci, jestli by situaci šlo řešit např. i oddlužením. Na odkazu http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/oddluzeni/ však můžete získat informace o oddlužení včetně informací o vstupních podmínkách, rizikách, povinnostech oddlužení a průběhu insolvenčního řízení, pokud by Vás tato varianta zajímala.

V případě kdy byste zjistil, že podmínky konsolidace nesplňujete ani u jiných bank, by bylo vhodné začít komunikovat s věřiteli a zkusit s nimi dohodnout pro Vás přijatelné splátkové kalendáře. V praxi se stává, že věřitelé na žádost dlužníka nereagují, přesto je vhodné „platit alespoň něco“. Důvodem je snižování závazku a také doložení Vaší platební morálky, která by Vám mohla pomoci v případném soudním sporu tj. mohl byste s ní argumentovat, pokud byste se chtěl domoci toho, aby Vám soud schválil splátkový kalendář.

V neposlední řadě si dovolíme upozornit, že v situaci kdy byste již řešil samotný obsah a podmínky konsolidace, je vhodné si je řádně prostudovat a v případě potřeby je možné své dotazy zkonzultovat v některé z poraden, které poskytují dluhové poradenství, jejich seznam naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 27.12.2015