Oddlužení a ručitel

Kategorie: Oddlužení a Ostatní

Dotaz:

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Bratrovi dělám ručitele u modré pyramidy.Ten mlčky podal návrh k insolvenčnímu řízení. Obratem mě z pyramidy poslali dop. dopis, že pokud ho oddlužní, budu muset uhradit zbytek úvěru já. Má ještě druhého ručitele,který ručí barákem. Na Pyramidě mi řekly, že když podám já ohlášení k insolvenčnímu řízení, tak podají žádost k sodu k prodeji toho baráku na uhrazení toho dluhu. Dá se prosim vás proti tomu nějak postupovat? A můžou mě zapsat do registru dlužníků, i když bych ten úvěr splácel jak mi psali v tom dopisu? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

je pravda, že pokud dlužník požádá o oddlužení, účinky případně schváleného oddlužení se nevztahují na ručitele. Věřitel tak má právo vymáhat zbytek částky po ručiteli.

Zároveň se ručitel může do insolvenčního řízení v soudem stanovené lhůtě přihlásit jako věřitel s tzv. podmíněnou pohledávkou. Pokud by to nestačil a v průběhu oddlužení dlužníka za něj plnil, může soud požádat o vstup do řízení místo původního věřitele v rozsahu, jaký za dlužníka plnil.

Z Vašeho dotazu jsme pochopili, že dům druhého ručitele je zatížen zástavní právem ve prospěch banky. Ta má v takovém případě pak jako tzv. zajištěný věřitel právo žádat zpeněžení zástavy.

Pokud jste ručitelem u úvěru, který poskytuje banka, jste již od počátku veden v Bankovním registru klientských informací – http://www.cbcb.cz/. Zde se shromažďují informace o tom, zda je úvěr ne/splácen. Můžete si požádat o výpis z tohoto registru, výpis je ovšem zpoplatněn.

Výše uvedené informace prosím berte jako stručný přehled základních variant, velmi doporučujeme dojít si i s dokumenty, které máte k dispozici, na osobní konzultaci do některé z bezplatných poraden. Kontakty naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 20.7.2015