Odhlášení trvalého bydliště jako ochrana před exekucí

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Přeji krásný den,
chci se zeptat – mám dluhy a nechci, aby mě exekutor našel. Když si odhlásím trvalý pobyt na obec, nenajde mě? Mám šanci se před ním ukrýt. Jde o to, že ty dluhy jsou neoprávněné. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

trvalé bydliště je pouze evidenční údaj. Pro soudní vykonavatele a exekutory je zásadní informace o místě, kde lze předpokládat, že se nachází majetek povinného. Trvalé bydliště je tedy spíše vodítkem, kde by tento majetek mohl být. Rozhodně není podmínkou, aby mohl soudní vykonavatel nebo exekutor vstoupit do bytu či jiné místnosti. A obráceně to platí také – to, že dlužník někde nemá trvale bydliště, neznamená, že tam soudní vykonavatel nebo exekutor vstoupit nemůže. Tím, že byste měla trvalé bydliště na úřadě proto rozhodně neznamená „ukrytí se“ před exekutorem. A to kromě výše uvedeného i z toho důvodu, že exekutor má i další možnosti, jak zjistit informace o Vašem pobytu – např. dotazováním se u jiných institucí či osob (mají s ním povinnost součinnosti).

V neposlední řadě si dovolujeme upozornit, že „odhlásit  si trvalý pobyt na obec“ nejde. Pravdou je, že řada občanů má hlášený trvalý pobyt na ohlašovně – obci. Tomu však předcházelo správní řízení o zrušení trvalého pobytu v předchozím bydlišti, které může vyvolat pouze vlastník nemovitosti. Občan si sám může přehlásit trvalý pobyt pouze „z adresy na adresu“ – tj. z nemovitosti určené k bydlení na jinou.

Jinou skutečností je, že jsou dle Vás dluhy neoprávněné. Nepíšete podrobněji, z jakého důvodu je považujete za neoprávněné, doporučujeme však zvážit, zda nezkusit zjistit, zda by nešlo se ještě nějak bránit. Buď můžete svůj dotaz v tomto směru upřesnit nebo můžete navštívit některou z bezplatných poraden:http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 12.6.2014