Omezení svéprávnosti jako prevence zadlužování

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Máme dědečka, u kterého se rozjíždí demence. Bohužel, jsme zjistili, že už podepsal pár smluv o úvěr, změnu dodavatele energií apod. Bojíme se, že budou vznikat další dluhy, a že se o nich nedozvíme. Šlo by dědečka zbavit svéprávnosti? Slyšela jsem, že to je teď komplikované. My se ale bojíme, že si takhle ublíží. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

od letošního roku opravdu není možné někoho zcela zbavit svéprávnosti (dříve způsobilosti k právním úkonům), je možné jej pouze omezit ve stanoveném rozsahu (v němž je to potřeba). Nově také vznikla možnost tzv. nápomoci při rozhodování a zastupování členem domácnosti – jedná se o mírnější opatření než je omezení svéprávnosti.

Při naší odpovědi se však vzhledem k obsahu Vašeho dotazu zaměříme na omezení svéprávnosti.

Návrh na omezení svéprávnosti může podat kdokoliv, podává se k okresnímu (obvodnímu) soudu dle místa bydliště. Řízení není zpoplatněno, v jeho rámci je však vyžadován znalecký posudek z oblasti zdravotnictví-psychiatrie (proto někteří navrhovatelé z důvodu jejich nepříznivé finanční situace žádají o osvobození od soudních poplatků, navzdory tomu že se jedná o řízení u kterého se nehradí poplatek)..

Doporučujeme proto zkusit oslovit ošetřujícího lékaře Vašeho dědečka a také veřejného opatrovníka z obce, v níž bydlí, neboť ten Vám může poskytnout řadu praktických informací z této problematiky.

Nedá se také vyloučit, že by omezení způsobilosti mohlo mít i „zpětné“ účinky – pokud by z posudku vyplývalo, že tento stav již trvá delší dobu. To by mohlo pomoci při řešení již uzavřených smluv.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 12.6.2014