Omezení svéprávnosti jako prevence zadlužování
Kategorie: OstatníDotaz:
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Máme dědečka, u kterého se rozjíždí demence. Bohužel, jsme zjistili, že už podepsal pár smluv o úvěr, změnu dodavatele energií apod. Bojíme se, že budou vznikat další dluhy, a že se o nich nedozvíme. Šlo by dědečka zbavit svéprávnosti? Slyšela jsem, že to je teď komplikované. My se ale bojíme, že si takhle ublíží. Děkuji.
Dobrý den,
od letošního roku opravdu není možné někoho zcela zbavit svéprávnosti (dříve způsobilosti k právním úkonům), je možné jej pouze omezit ve stanoveném rozsahu (v němž je to potřeba). Nově také vznikla možnost tzv. nápomoci při rozhodování a zastupování členem domácnosti – jedná se o mírnější opatření než je omezení svéprávnosti.
Při naší odpovědi se však vzhledem k obsahu Vašeho dotazu zaměříme na omezení svéprávnosti.
Návrh na omezení svéprávnosti může podat kdokoliv, podává se k okresnímu (obvodnímu) soudu dle místa bydliště. Řízení není zpoplatněno, v jeho rámci je však vyžadován znalecký posudek z oblasti zdravotnictví-psychiatrie (proto někteří navrhovatelé z důvodu jejich nepříznivé finanční situace žádají o osvobození od soudních poplatků, navzdory tomu že se jedná o řízení u kterého se nehradí poplatek)..
Doporučujeme proto zkusit oslovit ošetřujícího lékaře Vašeho dědečka a také veřejného opatrovníka z obce, v níž bydlí, neboť ten Vám může poskytnout řadu praktických informací z této problematiky.
Nedá se také vyloučit, že by omezení způsobilosti mohlo mít i „zpětné“ účinky – pokud by z posudku vyplývalo, že tento stav již trvá delší dobu. To by mohlo pomoci při řešení již uzavřených smluv.
S pozdravem
Tým Dluhového labyrintu
Publikováno 12.6.2014