Souběh exekucí

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den,
měla bych dotaz. Bohužel jsem v minulosti zanedbala placení sociálky. V současné době splácím jednu exekuci, a nyní přišla další.
Když jsem chtěla po zaměstnavateli, aby mi začal strhávat část peněz i na tu druhou, tak mi řekl, že to nejde, že je to prý nedovoluje zákon, a že druhá exekuce musí počkat až bude splacena ta první. V obou případech se jedná o sociálku. Můj plat je velmi malý. A že prý mi nehrozí, že by mi kvůli té druhé obstavili majetek, zabavili věci.
Takže bych se ráda zeptala, jestli je to pravda?
Případně co s tím mohu dělat?
Děkuji moc předem za odpověď.
Hezký den

Odpověď:

Dobrý den,

Váš zaměstnavatel má pravdu, v tomto případě opravdu nemůže strhávat na obě exekuce zároveň (byly nařízeny v časovém odstupu a jsou obě dvě stejné povahy, tj. tzv. přednostní).

Obstavení majetku se zcela s jistotou vyloučit nedá, na druhou stranu exekuce musí být přednostně prováděna na mzdu a až teprve pak následují další varianty. Záleží na tom, jak vysoký je dluh a jak dlouho bude muset druhá exekuce „čekat“. Určitým vodítkem pro Vás může být to, že zatím takové možnosti nebyly využity ani v rámci první exekuce (ačkoliv i tak nebyly vyloučeny) a jedná se o téhož věřitele.

Také je možnost zkontaktovat ČSSZ a ověřit si, jakou v tomto směru mají praxi.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 24.8.2015