Spoludlužník neplatí

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

dobry den

moje kamaradka se podepsala jako spoludluznik od jejiho ex-pritele mamce.ta prestala splatky platit.moje kamaradka odjela do ciziny a nema vubec poneti co se tu deje.odhlasila si trvale bydliste a uz sem skoro vubec nejezdi.k jejim rodicum ji chodily dopisy od soudu a k zaplaceni.byt na ktery to kamaradka podepsla se prodal ale porad po ni chteji penize.t rodina se odstehovala nekam pryc a kamaradka uz s nema nema nic spolecneho.co by ste mi tak poradily aby kamaradka udelala.jesli je tam nejaka moznost odstoupeni od smlouvy nebo promlceci lhuta?dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,

nejprve se chceme omluvit za prodlení, které nastalo při vyřízení Vašeho dotazu, věřím, že zaslaná odpověď pro Vás bude navzdory prodlení užitečná. Pokud se kamarádka zavázala spoludlužnickým závazkem (ve smyslu, že bude za dluh odpovídat společně a nerozdílně),  věřitel má právo po ní vyžadovat, aby plnila dluh i nad rámec svého podílu. Jednostranné odstoupení spoludlužníka od smlouvy je za Vámi popsaných okolností v podstatě vyloučeno, musely by k tomu být příznivé podmínky uzavřené smlouvy a zde si dovolujeme předpokládat, že ve smlouvě žádná toto umožňující ustanovení nebudou.

Z Vašeho dotazu jsme navíc pochopili, že situaci už řešil i soud a dá se předpokládat, že ten povinnost Vaší kamarádky potvrdil – pokud by neplnila dluh dle rozhodnutí soudu, má věřitel právo požádat o zahájení exekuce. Na žádost o zahájení exekuce má věřitel desetiletou promlčecí lhůtu od data vykonatelnosti soudního rozhodnutí (tj. po nabytí právní moci rozhodnutí a také uplynutí soudem stanovené lhůty ke splnění povinnosti). Pro úplnost dodáváme, že informace o průběhu soudního řízení by kamarádka zjistila u soudu, od kterého jí zásilky přicházejí (tedy místně příslušného). Není také vyloučeno, že by mohla pověřit na základě plné moci některou ze svých blízkých osob k tomu, aby za ní do spisu nahlédla. Ve spisu lze dohledat informace, zda soud již v dané věci rozhodl. Také je možné na soudu zjistit, zda již pověřil některého z exekutorů (nicméně do určité fáze exekuce se tato informace dlužníku nesděluje).

Nicméně důležité může být i právo Vaší kamarádky žádat to, co uhradila nad rámec svého podílu, po matce ex-přítele (tedy spoludlužnici).

Podrobnější informace k tomu naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/spoludluznik/jsem-spoludluznik/

Zde naleznete vzor předžalobní výzvy:http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 23.5.2015