Zasílání výplaty na účet někoho jiného kvůli exekuci

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

dobrý den měla bych dotaz. Povolila sem kamarádovi aby si nechal na můj účet posílat výplatu, ale nevím jestli jsem neudělala chybu, mám pocit že kamarádovi hrozí exekuce, tet mám strach že když mu bude výplata chodit na můj účet, že mi ho můžou zablokovat. Platím přes účet hypotéku, elektřinu, zálohy na byt no prostě všechno. Myslíte že mu tam ta výplata může chodit aniž bych z toho já měla nějaké nepříjemnosti? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

v situaci, kdy si dlužník nechává zasílat mzdu na Váš účet a vy nejste v roli povinné (tedy spoludlužníka, ručitele, manželky), nemůže být na Váš účet nařízena exekuce přikázáním pohledávky z účtu. Není však vyloučeno, že by se exekutor mohl snažit o postižení Vašeho účtu z titulu tzv. postižení jiných majetkových práv.

V praxi by to však znamenalo, že by exekutor mohl zkusit vydat příkaz na vydání jiných majetkových práv. Pokud by jste vydání peněz exekutorovi odmítla, mohl by exekutor uplatnit vůči Vám tzv. poddlužnickou žalobu. To znamená, že by byla podána žaloba, na základě které by bylo po Vás požadováno vydání peněz (mzdy povinného) z toho titulu, z jakého by je mohl povinný požadovat po Vás ( jedná se o tzv. bezdůvodné obohacení či dohoda o úschově). Pokud by jste soud prohrála a následně bezdůvodné obohacení nevydala, bylo by možné na Vás nařídit exekuci formou přikázáním pohledávky z účtu („obstavením“ účtu).

Jak je vidět, postihnout peníze povinného na účtu jiné osoby není vyloučené, v praxi se však tento postup vzhledem k jeho komplikovanosti téměř nerealizuje. Navíc nepříjemnost v podobě zablokování Vašeho účtu je až krajní možností, které by předcházela řada kroků exekutora, takže by se jí dalo aktivním přístupem zabránit. To mimo jiné např. předpokládá, že máte v pořádku doručování pošty – tedy bydlíte na adrese svého trvalého bydliště či máte v místě svého bydliště (pokud se liší od trvalého) zřízenou doručovací adresu a o těchto krocích exekutora se dozvíte.

Pokud ale dojdete k názoru, že i velmi malá pravděpodobnost toho, že Vás exekutor kontaktuje, pro Vás není přijatelná, můžete známému doporučit, aby si výplatu nechával vyplatit v hotovosti. Můžete jej rovněž informovat o možnosti obrátit se na některou z bezplatných poraden a svou situaci řešit – kontakty naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 18.1.2014