Dlužník nesplácí a má více dluhů

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den,

známý si ode mně půjčil peníze, konkrétně 20 tis. Kč. Tyto peníze mi měl už dávno vrátit (máme smlouvu o půjčce). Dozvěděl jsem se ale, že má dluhů víc, je soudně stíhaný kvůli neplacení výživného na děti. Někde jsem četl, že pokud má člověk víc dluhů, tak děti mají přednost. Chci se proto zeptat, jak bych měl postupovat a kdy se, tzv. „dostanu na řadu“.

Děkuji za informaci

Odpověď:

Dobrý den,

ano, výživné je tzv. přednostní pohledávkou, takže v případné exekuci má přednost před ostatními nepřednostními dluhy a smí na něj být strháváno více peněz. Výsledkem trestního řízení je však „pouze“ potrestání dlužníka, nikoliv vymožení peněz (ačkoliv nezřídka k tomu v důsledku vede).

Z Vašeho dotazu jsme pochopili, že jste zatím nijak peníze nevymáhal. Máte však písemnou smlouvu o půjčce. Bližší informace k postupu vymáhání dluhu včetně problematiky promlčení naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/veritel/pujcil-jsem/. Podobný dotaz byl řešen také zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/kamaradka-nesplaci/

Pokud Vám dlužník neuhradí peníze mimosoudně nebo pak během soudního řízení či na základě rozsudku, budete mít právo obrátit se na exekutora či soudního vykonavatele. Zde pak platí pravidlo, že exekuce jsou uspokojovány postupně (s výjimkou právě přednostních pohledávek, které mohou ostatní „předběhnout“, to ale běžný závazek ze smlouvy o půjčce není). Záleželo by tedy i na počtu věřitelů před Vámi a na tom, jak rychle by byly jejich pohledávky splaceny. Počet exekucí (nikoliv ale už výkonů rozhodnutí) naleznete v Centrální evidenci exekucí, přístup do ní je však zpoplatněn. Také doporučujeme sledovat  pravidelně (cca. alespoň 1 x za měsíc) Insolvenční rejstřík, zda dlužník nepožádal o oddlužení – v tom případě byste svůj dluh musel včas přihlásit!

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 12.6.2014